Cinsel Terapi

Cinsel Terapi Nedir?
Cinsel terapi, cinsel terapi alanında eğitim almış deneyimli psikiyatrist ve psikologlar tarafından cinsel sorunları olan birey ya da çiftlere uygulanan bir terapi yöntemidir.

Cinsel Terapi Seanslarında Neler Yapılır?
Cinsel terapiye kişinin düzenli bir partneri varsa partneriyle birlikte gelmeleri önerilir. Cinsel terapiye birlikte katılım sağlandığında başarı oranı artmaktadır.Ancak bireysel olarakta cinsel terapiye katılım mümkündür.

Cinsel terapide terapist partnerleri ayrıntılı bir şekilde dinler, detaylı bir bireysel, ilişkisel ve cinsel öykü alır.Danışanların yaşadığı sorunlar ve bu sorunların uyandırdığı duygu ve düşünceler ifade edilir. Danışmanlık sürecinde, sorunun psikolojik, fiziksel, kültürel ve ilişki problemlerine bağlı olup olmadığı araştırılır ve yaşanan sorunun neden olduğu kaygı giderilmeye çalışılır. Sorunun giderilmesine yönelik birtakım uygulamalar ve ev egzersizleri danışanlara ödev olarak verilir.

Ev egzersizleri sürecin ayrılmaz bir parçasıdır ve başarıya ulaşmada çok önemlidir.Egzersizler, bireylere özelleştirilerek tasarlanır. Ev egzersizleri danışanların kendi mahremlerinde uyguladıkları egzersizlerdir. Danışanlar bu egzersizlere yönelik geri bildirimlerini bir sonraki seansta sözlü olarak ifade ederler.’Başarılı bir cinsel terapinin anahtarı iyi ve olumlu bir çift ilişkisidir.Bu sebeple duygusal yakınlığı olmayan çiftlere cinsel terapi uygulamak çok iyi sonuçlar vermez.’

Cinsel Terapi Seanslarında Neler Yapılmaz?
Cinsel terapi de diğer psikoterapiler gibi konuşma terapisine dayanır. Farklı olarak çifte cinsel terapi ödevleri verilir.

Verilen ev egzersizleri çift tarafından kendi mahrem alanları içerisinde yapılır.

Terapi odasında herhangi bir egzersiz, herhangi bir muayene yapılmaz.

Cinsel terapi, etik kurallar çerçevesinde yürütülür.

Cinsel Terapide Etik Kurallar
Cinsel terapide diğer terapilerde olduğu gibi gizlilik ve mahremiyet çok önemlidir.
Çiftler cinsel terapiye birlikte katılım gösterirler ancak bireysel öyküler bireylerden ayrı ayrı alınır.Ayrı olarak alınan bireysel görüşmelerde konuşulanlar diğer partnerle kesinlikle paylaşılmaz.

Cinsel bölge anatomisi, fizyolojisi, cinsel yanıtların işleyişi, cinsel mitler, cinsellik kavramları anlatılır. Ev ödevleri eşliğinde terapi uygulanır.

Sorunun organik bir nedene dayanma ihtimalini ortadan kaldırmak amacıyla ,danışan bedensel incelemeler için yetkili bir jinekoloji ve üroloji uzmanına yönlendirilir.

Cinsel terapi, karşılıklı konuşma, resimler, videolar, gevşeme müzikleri, kitaplar üzerinden ilerleyen eğitsel de bir süreçtir.

Cinsel Terapide Çalışılan Cinsel İşlev Bozuklukları Nelerdir?

 • Vajinismus
 • Disparoni(ağrılı cinsel ilişki)
 • Erken boşalma
 • Erektil disfonksiyon(ereksiyon problemleri)
 • Cinsel istek bozukluğu
 • Orgazm bozukluğu
 • Cinsel İşlev Bozuklukları Nedenleri Nelerdir?
 • Yanlış cinsel inanışlara sahip olmak
 • Cinselliğin konuşulmadığı, ayıplandığı, yasaklandığı kapalı toplumlarda yetişmek
 • Cinsel bilgi eksikliği
 • Psikolojik nedenler

Bunlar genel nedenlerdir. Yaşanan her cinsel işlev bozukluğu kadar cinsel işlev bozukluğu görülme nedeni vardır.